Damerna bjöd på ny målfest

Karlstad Fotboll visade klassen och var numret för stort för hemmalaget på Sköllervallen. När domare Ödfors blåste av matchen stod det hela 0–8 på resultattavlan.

Den vårtidiga gräsmattan var svårspelad, men Karlstad Fotboll anpassade sig snabbt till underlaget och sattes egentligen aldrig på några större prov. När ledningsmålet dessutom kom redan i den åttonde minuten blev resan desto bekvämare. Efter en stabil 3–0-ledning i paus fortsatte laget att skapa chanser och målen trillade in under hela den andra halvleken.

Lisa Jansson, som tog ett stort ansvar som central anfallare, var nöjd efter matchen:

– Vi håller uppe tempot hela matchen utan att gå ner oss, konstaterade Lisa, som också krönte sin fina insats med ett typiskt viljemål i andra halvlek.

I startelvan gjorde tränarteamet tre förändringar jämfört med premiären: Klara Hallberg fick ta and om högerbacksplatsen, handskadade Alice Thorén ersattes av Julia Lander, och i målet fick Anna Zander chansen. Hon förvaltade förtroendet på bästa sätt och höll nollan, precis som Moa Mill gjort i förra matchen. Det blev en av de lugnare matcherna i Zanders karriär, och de få gånger hon sattes på prov löste hon situationerna utan bekymmer.

Karlstad Fotbolls tränare Jonas Rehnberg sammanfattade insatsen:

– Det tog en liten stund innan vi acklimatiserade oss till förutsättningarna, men jag tycker vi kontrollerade matchen från start. Vi vågar spela oss fram genom lagdelarna och skapar många fina sekvenser. Det tidiga ledningsmålet hjälpte såklart, och vår trygga defensiv gav oss möjlighet att attackera ännu mer. En jättefin match av oss!

Precis som i senaste mötet mot Eda höll KF-tjejerna tempot uppe hela vägen in i mål, något som Rehnberg uppskattade:

– Ja, samma där igen – vi är starka, driver på och bygger vidare på den mentaliteten match för match, avslutade en nöjd tränare.

 

Sköllersta IF – Karlstad Fotboll 0-8 (0-3)

Målskyttar:

Wilma Otterdahl 3

Amanda Hellstrand

Wilma Svensson

Julia Lander

Lisa Jansson

Frida Hedin

 

Text: Ulf Fritzon

Foto: Christer Höglund (arkivbild)