Till den kommande säsongen behöver Karlstad Fotboll ytterligare förstärka staben av funktionärer som jobbar ideellt på våra hemmamatcher på Sola Arena under seriespelet och svenska cupen.
Du kommer även ha chans att vara med och arrangera en P-18 landskamp i juni.
De funktionärsroller vi framförallt behöver personer till är – publikvärdar, entrépersonal och entrévärdar eller kioskpersonal men även andra roller kan bli aktuella.
Vi söker i första hand dig som vill vara med oss under hela säsongen, inte bara enstaka matcher. För dig som kan tänka sig ett längre åtagande, är vi beredda att satsa resurser på dig i form av utbildning, i de fall det behövs.
Våra funktionärer har redan idag en härlig gemenskap där de flera gånger i veckan träffas och gör olika sociala aktiviteter tillsammans. När säsongen är slut så träffas vi hela gänget och hittar på något trevligt som ett tack för ert engagemang.
För att få delta på våra arrangemang måste du ha fyllt 18 år.
Är du intresserad kontakta vår klubbchef på: fredrik.manneby@karlstadfotboll.com