Toppbild: Ebba Rehnberg kvitterar till 2-2
Gästande Degerfors IF drog det längsta strået i en jämn och välspelad match. Karlstad Fotboll hade i 89:e minuten jagat ikapp och kvitterat till 2-2, men fick se DIF avgöra i 92:a minuten med sitt 2-3-mål.
Första halvlek
Matchens första mål kom efter en snygg rödvit attack där avslutet seglade i en båge in i bortre gaveln förbi en chanslös Anna Zander i hemmamålet. Halvleken var spelmässigt jämn, men Karlstad Fotboll lyckades vid några tillfällen spela fram matnyttiga bollar till sina löpstarka forwards. Man skulle vilja ha sett det oftare. Ett hög bollvinst i 12:e minuten gav Julia Lander ett läge som täcktes bort, och ett par vassa inspel mot en framstörtande Cajsa Larsson var ändå nära att resultera.
Andra halvlek
I början av andra halvlek testade vänsteryttern Larsson med att vika in i planen och skjuta med högern, vilket resulterade i en klockren träff i stolpens insida. Nära kvittering där, men istället kom 0-2 snöpligt efter att DIF vunnit några närkamper på högerkanten och spelat bollen snett-inåt-bakåt.
Karlstad Fotboll vägrade dock ge upp. I den 74:e minuten reducerade Lisa Jansson till 1-2 med ett distansskott som målvakten inte kunde mota bort. Kvitteringsjakten inleddes och efter några halvchanser kunde Ebba Rehnberg skarvnicka in bollen efter en elegant framspelning av Jansson. Glädjen blev dock kortvarig när Degerfors strax därpå återtog ledningen genom att sno åt sig bollen högt upp i planen och sätta segermålet 2-3.
Positiva insatser trots förlust
En underhållande och lärorik match för de svartblå. Mittfältaren Viktoria Ström tog ett stort jobb och var inblandad i mycket positivt framåt, samtidigt som hon visade starka defensiva kvaliteter. Cajsa Larsson, som fått stort förtroende från tränare Rehnberg, växer med rollen och var en av planens bästa spelare.
Karlstad Fotboll – Degerfors IF 2-3 (0-1)
30 min, 0-1 Linn Berg
54 min, 0-2 Lova Sandahl
74 min, 1-2 Lisa Jansson
89 min, 2-2 Ebba Rehnberg
90+2min, 2-3 Leonella Lahdo
Text: Ulf Fritzon
Foto: Christer Höglund